7 podstawowych pytań i odpowiedzi, które mogą uratować Twoje dziecko.

Być może w niedalekiej przyszłości Twoje dzieci rozpoczną naukę w szkole. Niektóre z nich trafią do pierwszej klasy! A naszym zadaniem jest to doskonały moment by zrobić wszystko co możliwe, aby zapewnić im bezpieczeństwo w czasie, gdy nie ma nas w pobliżu.

Po zbadaniu wszystkich możliwych zagrożeń eksperci zidentyfikowali siedem kwestii, z którymi należy zapoznać swoje dzieci.

Spróbuj zorganizować grę w pytania i odpowiedzi. Pytasz dziecko a ono stara się wymyślić odpowiedź. Uważaj, dzieci bywają łatwowierne i nie dostrzegają zagrożenia. Jeśli któraś z odpowiedzi będzie, Twoim zdaniem, niepełna to postaraj się dodatkowo porozmawiać z dzieckiem na ten temat.

Zaczynajmy!

Pytanie numer jeden: Co zrobisz gdy ktoś obcy zaoferuje Ci cukierki?

Odpowiedź: Nigdy nie można brać jedzenia, zabawek i żadnych innych ciekawych rzeczy od obcych! Oczywiście istnieją wyjątki od zasad, możesz wziąć coś od babci czy sąsiada, ale tylko gdy w pobliżu jest rodzic.

Pytanie numer dwa: Co robisz jeśli obcy proszą Cię o pomoc?

Odpowiedź: Bez wątpienia w takiej sytuacji należy odmówić i szybko odejść. Kiedy ktoś naprawdę potrzebuje pomocy to są od tego inni dorośli i policja.

Pytanie numer trzy: Czy odwiedzisz chłopca, którego niedawno poznałeś?

Odpowiedź: Nie można odwiedzać obcych. Nie tylko dorosłych, ale także rówieśników. Jeśli chcesz wybrać się do nowego kolegi porozmawiaj o tym wcześniej z rodzicami.

Pytanie numer cztery: Czy zdarzyło ci się zauważyć, że jesteś uważnie obserwowany? Co powinieneś wtedy zrobić?

Odpowiedź: Musisz udać się do dowolnego pobliskiego sklepu lub do innego miejsca publicznego. Ważne by było tam wiele osób, poproś kogoś aby powiadomił Twoich rodziców.

Pytanie numer pięć: Jak się zachowasz kiedy otoczy Cię sfora psów?

Odpowiedź: Musisz zachowywać się spokojnie i nie patrzeć w oczy zwierzętom. Takie zachowanie mogłoby wywołać gniew i nieoczekiwany atak. Można spróbować odwrócić uwagę zwierząt delikatnie rzucając przedmioty na boki np. patyki i gdy one się nim zajmą, bardzo powoli oddalić się, pozostając ciągle przodem do psów.

Pytanie numer sześć: Co zrobić, jeśli znajdziesz się w dużym tłumie ludzi?

Odpowiedź: Musimy spróbować przejść na skraj tłumu, bez zbliżania się do wystających obiektów (np. słupów, prętów i ogrodzeń). Nie warto iść na wprost tłumu. Jeśli w pobliżu znajduje się ktoś znajomy można chwycić się za ręce lub pod ramiona i razem spróbować wycofać się z tłumu.

Pytanie numer siedem: Co powinieneś zrobić jeśli obcy chwyta Cię za rękę i nie chce puścić?

Odpowiedź: Należy upewnić się, że inni ludzie zwracają na Ciebie uwagę, nie jest ważne w jaki sposób. Możesz gryźć, krzyczeć lub wzywać pomocy lub po prostu uciec i biec. Jeśli nie możesz się wyrwać ważne jest by tak głośno krzyczeć jak to możliwe, że ten ktoś Cię trzyma, nie jest twoim tatą ani wujkiem tylko nieznajomym. Wtedy inni ludzie zdadzą sobie sprawę, że dzieje się coś złego.

Pamiętaj aby porozmawiać z dzieckiem. Przestrzeganie tych zasad jest ważne dla jego własnego bezpieczeństwa. W każdej sytuacji musi mieć też przy sobie naładowany telefon.

Określ wszystkie te zasady z wyprzedzeniem, szczególnie te dotyczące przypadków sytuacji niestandardowych. Przekonaj dziecko, że nie może wyjść samo, bez dorosłych jeśli nie jest to sytuacja wyjątkowa, gdy uzyskuje zgodę od rodziców.

Jeśli to możliwe, podziel się tym artykułem z innymi rodzicami. Te proste zasady zachowania dziecka na ulicy pomogą chronić każde małe (i nie tylko) ludzkie życie.

Zapraszamy do obejrzenia filmu

Oceń artykuł
Twoja Strona
7 podstawowych pytań i odpowiedzi, które mogą uratować Twoje dziecko.