Wiesz mamo – powiedziała Dorota, – nie chciałam Ci mówić, ale nie mogę znieść tego, że jesteś okłamywana!

Co masz na myśli? – Marzena była zaniepokojona tą sytuacją. – Kto mnie oszukuje?

– Twój nowy mąż! – dziewczyna krzyknęła i zamarła w oczekiwaniu na reakcję matki.

– Dorotko, co się stało? Michał jest bardzo dobrym człowiekiem.

– Mamo, najpierw mnie posłuchaj, a potem go usprawiedliwiaj – przewróciła oczami. – Widziałam Michała z inną kobietą w restauracji. Oni nie zachowywali się jak przyjaciele. Potem poszli gdzieś razem i tam spędzali czas.

– Kiedy go widziałaś? – na zewnątrz Marzena starała się zachować spokój, ale kosztowało ją to wiele wysiłku.

– Dwa tygodnie temu – powiedziała dziewczyna, odwracając wzrok. – Po prostu nie chciałam Cię niepokoić, bo dopiero co zaczęłaś znowu cieszyć się życiem.

– Nie przejmuj się tym, jakoś sobie poradzę – zaśmiała się kobieta, głaszcząc córkę po głowie. – Powiedz mi, kiedy Ty znajdziesz sobie chłopaka? Cokolwiek by się nie działo, Ty masz już dwadzieścia pięć lat! Chcę mieć wnuki!

– Cóż – powiedziała Dorota. – Myślę poważnie o jednej osobie. Jeśli wszystko się uda, poznasz go wkrótce. Nie pytaj jeszcze o nic! Jedno mogę powiedzieć – na pewno go polubisz.

Marzena cieszyła się szczęściem córki i nic więcej nie powiedziała. Tak. Gdyby Dorota związała się z kimś, z pewnością byłoby mniej problemów.

Michał znowu utknął w pracy, a Marzena zaczynała myśleć, że słowa jej córki naprawdę były prawdziwe. Tylko jak mogła się o tym przekonać? Nie chciała robić z siebie idiotki, wierząc w nieuzasadnione teorie. Czy powinna się obrazić i odejść? Przecież wtedy znów będzie sama!

– Michał, witaj, – postanowiła zadzwonić do mężczyzny i dowiedzieć się czegoś więcej. – Czy niedługo wracasz do domu?

– Nie wiem – odpowiedział cicho, podejrzanie cicho i nieśmiało jak na pracę w biurze.

– Chciałam tylko zapytać, czy masz ochotę pójść ze mną dziś wieczorem do restauracji? – powiedziała Marzena, mając nadzieję, że mężczyzna się zgodzi. Niestety, plan Marzeny nie zadziałał.

– Nie róbmy tego dzisiaj, jestem wykończony, a jeszcze nie wszystko zrobione. Nie wiem, kiedy wrócę. Może wybierzemy się na kolację w ten weekend?

– W porządku – powiedziała z westchnieniem kobieta. – Przygotuję kolację sama. Będzie czekała na Ciebie w kuchni.

W weekend też nie udało im się pójść do restauracji. I w kolejny weekend też nie. Zawsze pojawiały się problemy, których nie dało się uniknąć. I w ogóle Michał zaczął spędzać znacznie mniej czasu w domu. Zmienił się jego światopogląd – nie był już zakochany.

W końcu stało się to, czego Marzena obawiała się najbardziej.

– Nie gniewaj się – powiedział Michał, podnosząc walizki. – Tak będzie lepiej dla nas obojga. Poznałem kogoś innego i ona da mi syna. Mam tylko nadzieję, że nadal będziemy przyjaciółmi, w końcu mieszkamy w tym samym mieście.

– Oczywiście – powiedziała kobieta załamanym głosem, zmuszając się do uśmiechu. – Nie jesteś niczemu winny.

– Dobrze – Michał nawet nie spojrzał na niedawną ukochaną. – Rozwód nie potrwa długo, ponieważ nie mamy żadnego wspólnego majątku ani dzieci. Sam złożę dokumenty, poinformuję Cię o tym.

I zniknął. To było tak proste, jakby nigdy wcześniej nie było tych pięciu lat szczęśliwego życia rodzinnego. A może w ogóle jej nie kochał?

Marzena była bardzo zdenerwowana. Publicznie zachowywała się jak zwykle, mówiąc, że to, co się dzieje, w ogóle jej nie smuci. Ale w domu. W domu leżała na poduszce twarzą w dół.

Miała prawie pięćdziesiąt lat. Miała córkę, która od dłuższego czasu żyła własnym życiem. Miała też dobrą pracę  i szacunek kolegów. Ale to za mało! Przecież ona całą swoją duszą pragnęła miłości i drugiej połówki!

Dorota regularnie przychodziła w odwiedziny, żeby pocieszyć matkę. A po trzech miesiącach Marzena znów zaczęła się śmiać, wychodzić na ulicę, nie do sklepu czy pracy, ale po prostu na spacer.

– Mamo, pamiętasz, że prosiłaś mnie, żebym Ci przedstawiła mojego chłopaka? – Dorota zapytała.

– Oczywiście – roześmiała się ciepło mama. – Czy jesteś już gotowa?

– Tak – uśmiechnęła się dziewczyna. – Teraz nie ma problemu. Spotkajmy się jutro wieczorem w kawiarni niedaleko Twojej pracy, może tak być?

– Dobrze.

Marzena spieszyła się na spotkanie, ciesząc się, że przynajmniej jej córka ma się dobrze. Gdy podeszła do kawiarni, zobaczyła Michała siedzącego obok Doroty.

– Jego tez zaprosiła? – kobieta mruknęła, krzywiąc się, gdy stała na chodniku. Widok jej męża był bolesny. – Może córka chce nam pomóc wrócić do siebie?

Jakie mogą być inne powody? Michał nie wychowywał Doroty, w tym czasie mieszkała już sama. Nie mieli też szczególnie zażyłych relacji.

– Co za niespodzianka – Marzena roześmiała się do rozmawiającej dwójki, po czym zwróciła się bezpośrednio do mężczyzny. – Czy Ty też chcesz poznać chłopaka mojej córki?

– Mamo, posłuchaj. Tylko proszę, nie denerwuj się – powiedziała zestresowana Dorota. – Wychodzę za Michała.

Marzena spojrzała na córkę. W uszach rozległ się dziwny szum, a w głowie zaczęło jej się kręcić. Kobieta nie mogła nic powiedzieć.

Była już w szpitalu. Nie chciała pomocy, ani współczucia. Nie było dla niej lekarstwa. Jej własna córka otruła ją brutalną informacją. Dziecko, dla którego poświęciła całe swoje życie! Czy tak piękna dziewczyna nie mogła znaleźć sobie kogoś innego?

Przyszli lekarze i coś tłumaczyli, ale Marzena nawet nie słuchała. Nie dbała już dbała o własne zdrowie.

– Dlaczego w ogóle mnie ratowaliście? – zapytała kobieta, atakując mężczyzn w białych fartuchach.

Dorota dzwoniła i wysyłała wiadomości. Nie miało to znaczenia, bo Marzena nawet ich nie czytała.

– Nie mam już córki – powiedziała kobieta do swoich przyjaciół, którzy ją odwiedzili. – Ona już dla mnie nie istnieje.

Po wypisaniu ze szpitala Marzena sprzedała swoje mieszkanie, garaż, samochód i wyjechała do Niemiec. Po życzliwej i zawsze uśmiechniętej kobiecie nie pozostało nic.

Zapraszamy do obejrzenia filmu

 

Oceń artykuł
Twoja Strona
Wiesz mamo – powiedziała Dorota, – nie chciałam Ci mówić, ale nie mogę znieść tego, że jesteś okłamywana!